Često postavljena pitanja
Što je KrležApp?
KrležApp je tekst editor, odnosno program za uređivanje teksta. Idealan je za korištenje u završnoj fazi pisanja.
Glavna svrha mu je dati smjernice svakome tko želi poboljšati kvalitetu i čitljivost svojih tekstova, bez obzira na to radi li se o blogovima, poslovnoj dokumentaciji, seminarima ili umjetničkoj prozi. Prilagođen je hrvatskom jeziku te ocjenjuje čitljivost i ritmičnost teksta.
Što KrležApp NIJE?
KrležApp ne provjerava gramatiku – za to postoje drugi alati. Ne služi se ni umjetnom inteligencijom pa stoga ne postoji opasnost slučajnog plagiranja.
On također nije svemirski autoritet koji određuje što je vrhunski napisan tekst. Eto, priznali smo. Koristite ga kao alat koji vam može dati smjernice u finalnoj fazi pisanja te vam ukazati na potencijalno problematične dijelove. Stoga nemojte biti butthurt ako vaš tekst dobije lošu ocjenu!
O konačnoj verziji teksta odlučujete isključivo vi.
Kako se KrležApp koristi?
Kopirajte svoj rad u KrležApp tekst editor.
Alat će automatski analizirati vaš tekst te vam s desne strane prikazati važne informacije. To uključuje: ukupnu ocjenu čitljivosti, ocjenu ritmičnosti, osnovne statistike, broj rečenica određene težine čitanja te broj detektiranih zahtjevnih riječi.
Editor će bojama označiti pojedine rečenice i riječi. To su dijelovi teksta koji bi mogli otežati čitljivost vašeg teksta.
Primijetit ćete i da pored svakog paragrafa stoje oznake: M, R, D ili /. To je naš MRD indeks (pun intended) koji analizira ritmičnost svakog pojedinog paragrafa.
Iskoristite dobivenu analizu da se s novim očima vratite pojedinim dijelovima teksta i izmijenite ih tako da ih vaš zamišljeni čitatelj može lakše probaviti. Kako unosite izmjene, tako se mijenja i ocjena teksta ili paragrafa. Tekst uređujte sve dok ne budete zadovoljni rezultatom.
PRO TIP: Prilikom uređivanja imajte na umu čitatelje kojima je vaš rad namijenjen. Pojedine skupine čitatelja mogu (i žele) podnijeti veću kompleksnost teksta – u tom slučaju nećete ciljati na ocjenu Vrlo lagano, već možda Lagano ili Umjereno teško. To znači da će pojedine rečenice u editoru ostati obojane i to je sasvim u redu!
Koje su prednosti korištenja KrležAppa?
Završno uređivanje teksta može biti zamorno. Pogotovo ako u njega zurite već satima! U takvoj situaciji je drugi par očiju uvijek koristan, no ne možemo svi uvijek pronaći dobrovoljce koji bi nam u tome pomogli.
Zato je tu KrležApp! Ovaj tekst editor:
- Radi instant analizu
- Pruža novu perspektivu
- Skraćuje vrijeme uređivanja teksta
- Prilagođen je hrvatskom jeziku
- Nema opasnosti od plagiranja
- Besplatan je!
Što znače pojedine boje i obrubi?
Boje i obrubi u KrležApp tekst editoru označavaju koliko je nešto zahtjevno za pročitati. Što je rečenica lakša za pročitati, to je čitatelj može brže i lakše savladati, bez da izgubi koncentraciju.
Značenje boja:
Crvena – rečenica je vrlo teška za pročitati
Narančasta – rečenica je teška za pročitati
Žuta – rečenica je umjereno lagana za pročitati
Bez boje – rečenica je vrlo lagana za pročitati
Bijela – riječ koja bi mogla biti prezahtjevna te otežati čitanje
KrležApp tekst editor prikazuje i obrube radi boljeg accessibilityja, a njihova su značenja jednaka onima koje nose pojedine boje.
Značenje obruba:
Točkasti obrub – rečenica je vrlo teška za pročitati
Dvostruki obrub – rečenica je teška za pročitati
Isprekidani obrub – rečenica je umjereno lagana za pročitati
Bez obruba – rečenica je vrlo lagana za pročitati
Bijela – riječ koja bi mogla biti prezahtjevna te otežati čitanje
Što je to ritam teksta?
Ritam teksta je važan faktor koji utječe na čitljivost svakog teksta.
Budući da je pogađanje pravog ritma jedna od tajni dobrog pisanja (i to ne samo onog umjetničkog), smatramo da analiza temeljena samo na kompleksnosti rečenica jednostavno nije dovoljno dobra.
Pojedini tekst se može sastojati samo od kratkih rečenica – i dobiti ocjenu Vrlo lagano za čitanje – a ipak čitatelju biti dosadan, čak i ako mu je tema zanimljiva! Kad nam se to dogodi, često ne znamo zašto. Odgovor obično leži upravo u (ne)ritmičnosti samog teksta.
KrležApp vam može pomoći da vaše pisanje ne bude samo lagano za čitanje, već i pitko. Kao voda kad klizi niz grlo, tako i vaše riječi mogu proći kroz um vašeg čitatelja bez da bude svjestan da je uložio ikakav napor.
Što znače slova pokraj svakog paragrafa?
Slova pokraj svakog paragrafa označavaju ritmičnost tog paragrafa.
M – monotono
R – ravnomjerno
D – dinamično
/ – ritam nije moguće izračunati
Oznaka “/“ se često pojavljuje kod paragrafa koji se sastoje od samo 1 rečenice. Da bi analiza bila uspješna, u paragrafu se moraju nalaziti barem 2 rečenice.
Što je čitljivost?
Čitljivost označava koliko je (ne)zahtjevno pročitati vaš tekst.
Pojedine osobe će se jako dobro snalaziti u vrlo kompleksnim tekstovima koji sadrže mnogo vrlo dugačkih rečenica i zahtjevnih riječi. Ipak, većini ljudi će ipak biti ugodnija nešto manja kompleksnost. Pogotovo u današnje doba kad nam svima nedostaje vremena!
Promislite o tome tko će čitati vaš tekst i koja je njegova svrha. O tome će ovisiti na koju ocjenu ciljate.
U većini slučajeva je puno važnije da pišete razumljivo, nego li da zvučite pametno. No o tome odlučujete vi!
Moram li izmijeniti sve predložene sekcije da bi moj tekst dobio dobru ocjenu?
Ako ciljate na određenu ocjenu, npr. Vrlo lagano, onda morate uvesti izmjene u većini obojanih područja. No to ne znači da morate izmijeniti baš sve.
Također, nije nužno loše to što vaš tekst izgleda šareno.
Ovisno o tome kakva publika će čitati vaš tekst, veća kompleksnost može biti upravo ono čemu težite.
Zašto aplikacija ocjenjuje i ritam i čitljivost?
Smatramo da se ova 2 faktora odlično nadopunjuju. Uključivanje ritmičnosti u jednadžbu pomaže stvoriti više boljih tekstova na hrvatskom jeziku. A to je ono čemu se nadamo!
Kako da poboljšam čitljivost teksta?
Pokušajte dugačke rečenice razbiti u kraće.
Kako da poboljšam ritam teksta?
Pokušajte izmjenjivati rečenice različite duljine.
Treba li mi svaki tekst/paragraf biti Dinamičan tj. je li Dinamičnost najbolja ocjena ritmičnosti?
To ovisi o svrsi vašeg teksta!
Želite li biti direktni i provesti čitatelja brzo kroz tekst ili možda želite prenijeti osjećaj važnosti ili užurbanosti, tada pokušajte dobiti ocjenu Dinamično.
Ako pak želite čitatelja provesti u neku dublju analizu ili objašnjavanje određene teme, onda ciljajte na ocjenu Ravnomjerno.
Tko stoji iza KrležAppa?
Mi smo tim 2 entuzijasta koji su u slobodno vrijeme odlučili razviti aplikaciju prilagođenu hrvatskom jeziku koja pomaže ljudima da pišu bolje i pritom se osjećaju samopouzdanije.
Ne slažem se s ocjenom koju dobivam!
Šteta.
Ovo je prva verzija aplikacije. Rado bismo čuli konstruktivnu kritiku – pišite nam na mail: [email protected]. Cijenimo vaše izdvojeno vrijeme.
Također, vidi ovdje!